poniedziałek, 18 listopada 2013

Rodzina polska w świetle prawa – Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy

Kodeks rodzinny i opiekuńczy – to akt normatywny będący podstawowym źródłem polskiego prawa rodzinnego, w sposób kompleksowy regulujący stosunki rodzinne, uchwalony przez Sejm w dniu 25.02.1964 roku, wszedł w Zycie w dniu 01.01.1965 roku.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestie związane z zawieraniem małżeństw, praw i obowiązków małżonków, ojcostwa, stosunków między rodzicami a dziećmi, przysposobienia dzieci, obowiązku alimentacyjnego, opieki nad dziećmi, itp., koedukacji, wspólnego nauczania i wychowania dziewcząt i chłopców. Stwarza warunki kształtowania prawidłowych stosunków między obu płciami.
Rodzina to pojęcie bliskie każdemu człowiekowi, decydują o tym nie tylko względy emocjonalne, ale również powody historyczne i społeczne. Jest to bowiem najstarsza i najpowszechniejsza forma życia powszechnego.
Rodzina jest określana jako najmniejsza a zarazem podstawowa komórka społeczna. Termin „komórka” został zapożyczony z biologii. Wiemy, że aby organizm był zdrowy muszą się prawidłowo rozwijać wszystkie jego elementy. Zdrowie społeczeństwa jako całości tez jest zależne, od tego czy poszczególne komórki, czyli rodziny rozwijają się prawidłowo.
Rodzinę tworzą kobieta i mężczyzna połączeni prawnym węzłem małżeńskim oraz pozostające na ich utrzymaniu dzieci. Stosunki rodzinne czyli relacje między mężem a żoną, rodzicami a dziećmi, czy też między rodzeństwem określane są przez formy moralne, obyczajowe, religijne. Prawo rodzinne i opiekuńcze normuje ogół stosunków wynikających z małżeństwa, pokrewieństwa, powinowactwa, przysposobienia oraz zawiera przepisy dotyczące instytucji opieki i kurateli. Źródłem prawa rodzinnego jest kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Małżeństwo to trwały, równoprawny związek mężczyzny i kobiety, powstający w sposób uregulowany normami prawnymi oraz powodujący przewidziane prawem skutki. Musi być zawarty przed urzędnikiem Urzędu Stanu Cywilnego w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Ślub kościelny może zostać zawarty z własnej woli zgodnie z wyznaniem religijnym. W przypadku ślubu konkordatowego formalności związane z zawarciem małżeństwa mogą być załatwione w parafii.
Stosunki rodzinne są regulowane w prawie polskim z poszanowaniem konstytucyjnej zasady równych praw kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach życia: rodzinnym, publicznym, społecznym i gospodarczym. Równe prawa do kształcenia, zatrudnienia i awansów.
W trosce o dobro rodziny, państwo powinno dążyć do poprawy sytuacji mieszkaniowej, winno rozwijać i popierać formy budownictwa mieszkaniowego.
Konstytucja RP stanowi, że małżeństwo, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką RP. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Zgodnie z Konstytucją RP państwo gwarantuje rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, wielodzietnym i niepełnym szczególną pomoc. Zapewnia dziecku prawo do ochrony prze przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją.

1 komentarz: