środa, 20 listopada 2013

Wymień i omów ekonomiczne funkcje państwa


1.      Funkcja alokacyjna – polega na podejmowaniu działań sprzyjających optymalnej alokacji zasobów gospodarczych. Ogólnie biorąc w gospodarce rynkowej chodzi o ochronę działalności prywatnej oraz o wspomaganie i uzupełnianie, a w pewnych sytuacjach także o korygowanie lub zastępowanie mechanizmu rynkowego. Alokacja to p odział zasobów między różne dziedziny, odbywa się przy pomocy mechanizmu rynkowego. Państwo określa ile własności publicznej musi być, wspiera konkurencję poprzez eliminowanie barier utrudniających wejście na rynek, bariery prawne, eliminowanie praktyk monopolistycznych, usprawnienie obiegu informacji ekonomicznej.
2.      Funkcja redystrybucyjna – związana z korygowaniem przez państwo podziału dochodów, mechanizmami rynkowymi zapewnia prawidłowy podział dochodu, wpływa na poziom konsumpcji i sprzedaży. Instrumentami realizacji tej funkcji są system podatkowy i wydatki budżetowe, składki na ubezpieczenia społeczne, system dopłat i cen. Funkcję to państwo realizuje za pomocą świadczeń i transferów – świadczenia oświatowe, służba zdrowia, zasiłki programów specjalnych, stypendia.
3.      Funkcja stabilizacyjna – związana z realizacją polityki makroekonomicznej. Polityka makroekonomiczna wynika z realizacji celów, utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w długim okresie, zmniejszenia stopy inflacji, bezrobocia przymusowego, niwelacja wahań koniunktury, uzyskanie dodatniego bilansu płatniczego, stwarza warunki do lepszego wykorzystania rzeczowych czynników procesu produkcji. Rodzaje polityki makroekonomicznej wykorzystywanej przez państwo w ramach funkcji stabilizacyjnej to polityka fiskalna (podatki, wydatki) i monetarna (podaż pieniądza).

Państwo – podmiot gospodarczy wyznaczający zasady na jakich prowadzona jest działalność gospodarcza, bierze udział w procesie gospodarowania przez swoje decyzje i wpływa na decyzje innych podmiotów. Dostarcza dobra, np. bezpieczeństwo. Państwo tworzy instytucje i jest właścicielem przedsiębiorstw państwowych.
Organizacja społeczna, która zajmuje określone terytorium, dysponuje organami władzy i funkcjonuje w ramach ustalonego porządku prawnego.

Istnieje jeszcze funkcja adaptacyjna – polega na zaopatrywaniu w środki i metody potrzebne do ukierunkowania sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz