czwartek, 26 grudnia 2013

Wzorowe notatki z MSG - cz.4 [Międzynarodowe Stos. Gosp.]



IV polityka handlowa to oddziaływanie państwa na strefę stosunków handlowych za granicą ( czy państwo zachęca czy zniechęca).
Polityka handlowa może mieć wymiar:
1. polityka protekcjonistyczna - polityka, która polega na stworzeniu nowych barier w handlu bądź podnoszenie istniejących. Działania te ograniczają lub mają ograniczyć handel zagraniczny. Skrajność - gospodarka autarkiczna – bez handlu, zakaz importu i eksportu (Korea PN).
2. polityka liberalizacji wymiany handlowej - dąży do eliminacji barier, zmniejszenia tych ,które są, by handel się rozwijał. Skrajność - gospodarka w pełni otwarta – bez żadnych barier.

Wyróżniamy fazy polityki handlowej:
I okres: 1947-1973r. Tendencje do liberalizacji 1947- została utworzona GATT - układ ogólny w sprawie ceł i handlu 1947-konferencja hawajska. Tylko Polska i Argentyna nie podpsiały karty Hawajskiej. 1973-wybuch kryzysu naftowego, w gospodarkach recesja
II okres 1973-1986  Tendencja protekcjonistyczna. Państwa ograniczały wymianę, wspierały rynki wewnętrzne – subwencje, dopłaty.1982 - II szok naftowy
III okres 1986-1994 tendencja do liberalizacji, zahamowano tendencję do protekcjonizmu. Czas trwania rundy urugwajskiej w GATT. Ustalono, negocjowano ale nie wprowadzono w życie.
IV 1995 do czasów współczesnych tendencja do liberalizacji. Wprowadza się rundę Urugwajską. 

Narzędzia polityki handlowej:
I Cła(taryfy)
cło- to instrument, który bezpośrednio wpływa na cenę dobra, które jest przedmiotem wymiany. Cło nie wpływa na ilość. To opłata pobierana od towarów w związku z przekroczeniem przez nie granicy celnej danego podmiotu.
II Narzędzia parataryfowe (paracelne) prawie takie jak cła. Oddziaływują na cenę dobra, które jest przedmiotem wymiany. Mają one na celu albo stymulowanie handlu międzynarodowego poprzez wzrost eksportu zawiązany z obniżeniem ceny dobra eksportowego albo ograniczeniem wymiany handlowej poprzez wzrost ceny dobra importowanego.
III Pozataryfowe (pozacelne) bezpośrednio oddziałują na ilość dóbr będących przedmiotem wymiany, ograniczają handel. Mniejsza ilość – inna cena. Ilość jest tu najważniejsza.

Parataryfowe instrumenty
-subsydia
-dumping
-zmienne opłaty wyrównawcze
-opłaty za clenie
-podatek wewnętrzny
-depozyty importowe

Pozataryfowe instumenty:
-zakaz eksportu bądź importu (embargo)
-kontyngenty
-VER-y ("dobrowolne" ograniczenia eksportu)
-koncesje, licencje
-normy sanitarne, fito-sanitarne itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz