sobota, 9 listopada 2013

Pieniądz i jego funkcje

Pieniądz – jest to pewien powszechnie akceptowany towar, za pomocą którego dokonujemy płatności za dostarczone dobra lub wywiązujemy się ze zobowiązań, np. spłacamy dług.

Ewolucja pieniądza wynika ze zmian warunków wymiany:
-          Towar
-          Pieniądz towarowy
-          Pieniądz kruszcowy
-          Pieniądz papierowy (gotówkowy)
-          Pieniądz symboliczny – jego wartość przewyższa koszt wytworzenia lub wartość jako towaru w innym niż pieniądz zastosowaniu
-          Pieniądz bankowy (bezgotówkowy)

Funkcje pieniądza:
a.       Środek wymiany (cyrkulacji) – pośredniczy w transakcjach wymiany, ułatwia handel i sprzyja produkcji.
b.      Miernik wartości (jednostka rozrachunkowa) – to jednostka, w której wyrażone są ceny i w której prowadzone są rozliczenia, dzięki niej wyrażamy niewspółmierne wartości. Pieniądz jest akceptowany przez wszystkich uczestników.
c.       Środek tezauryzacji (przechowywania wartości) – jeden ze środków lokowania czy gromadzenia oszczędności. Jest to forma lokaty, w przeszłości forma ta polegała na gromadzeniu skarbu. Tezauryzacja – wycofanie pieniądza z obiegu, gromadzi się tylko pieniądz dobry – wypadający z obiegu – prawo Kopernika Gueshama).
d.      Miernik odroczonych płatności – pełnienie roli jednostki rozrachunkowej w danym okresie. W pieniądzu wyrażamy i regulujemy wszystkie nasze zobowiązania z tytułu regulacji, towarów i usług, podatków.

e.       Pieniądz światowy – wypełnia cztery wcześniejsze funkcje pieniądza, ale w obrotach międzynarodowych, nie każdy pieniądz pełni ta funkcję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz