niedziela, 10 września 2017

Przedsiębiorczość - pytania egzaminacyjne - 3

29. Funkcja ceny
Ceny spełniają następujące ważne funkcje:
Ø  informacyjną – informuje zarówno konsumenta, jak i producenta o warunkach panujących w produkcji i na rynku. Konsument jest informowany, ile musi zapłacić pieniędzy, aby wejść w posiadanie pożądanego towaru. Producent jest informowany o kosztach wytworzenia towaru i możliwości osiągnięcia zysku przy jego sprzedaży.
Ø  równoważącą – cena na rynku zmienia się nie tylko pod wpływem zmian kosztów wytwarzania, ale także pod wpływem działania prawa popytu i podaży.
Ø  redystrybucyjną – cena wpływa na podział (redystrybucję) dochodów między różne grupy ludności. Zmieniające się ceny wpływają z jednej strony na poziom realnych dochodów ludności, z drugiej zaś na wielkość zysków przedsiębiorców.
Ø  agregacyjną – ceny umożliwiają agregację, czyli sumowanie różnych dóbr i wyrażanie wzrostu produkcji tych dóbr za pomocą jednego wartościowego wskaźnika.

34. Gospodarstwo domowe - jeden z podmiotów gospodarczych, jedna osoba lub ich zespół, razem zamieszkujących i wspólnie się utrzymujących (w ogromnej większości połączonych więzami biologicznymi i stanowiących rodziny). Osoby samotne, utrzymujące się samodzielnie, to jednoosobowe gospodarstwa domowe.

35. według liczby osób w gospodarstwie:
- jednoosobowe- osoba utrzymująca się samodzielnie, tj. niełącząca swoich dochodów z dochodami innych osób, bez względu na to "czy mieszka sama, czy z innymi osobami",
- wieloosobowe- zespół osób zamieszkujących razem i wspólnie utrzymujących się; część wspólnego majątku, część wspólnych dochodów oraz wydatków;

36. według kryterium aktywności zawodowej i źródeł dochodów:
- podsektor gospodarstw indywidualnych- gospodarstwa domowe osób fizycznych pracujących najemnie,
- gospodarstwa osób fizycznych mających niezarobkowe źródło dochodów np. emeryci,
- podsektor gospodarstw domowych pracodawców i pracujących na własny rachunek w gospodarstwach indywidualnych w rolnictwie,
- podsektor gospodarstw domowych pracodawców i pracujących na własny rachunek poza gospodarstwami indywidualnymi w rolnictwie
37. według fazy rozwojowej gospodarstwa domowego:
- gospodarstwa samotnej, młodej osoby,
- gospodarstwa młodego małżeństwa bez dziecka,
- gospodarstwa młodego małżeństwa z dzieckiem bądź dziećmi,
- gospodarstwa małżeństwa w wieku 30-45lat, z dziećmi w wieku szkolnym (6-19lat)
- gospodarstwa małżeństwa w wieku średnim (46-60lat) z dorastającymi i usamodzielniającymi się dziećmi,
- gospodarstwa małżeństwa w starszym wieku po usamodzielnieniu się dzieci i opuszczeniu przez nie domu rodzinnego,
- gospodarstwo samotnej starszej osoby (na ogół po śmierci małżonka).

38. W ramach gospodarstw domowych realizowane są następujące funkcje:
*      ekonomiczne:
n  produkcyjna (wytwarzanie dóbr i usług)
n  konsumpcyjna (wydatkowanie dochodów oraz spożycie dóbr i usług, zaspokajające potrzeby członków gospodarstwa domowego)
*      społeczne:
n  oświatowa
n  ochrony zdrowia
n  wychowawcza
n  reprodukcyjna.

39. W ramach funkcji wytwórczo-zaopatrzeniowej można wyodrębnić 3 rodzaje działalności gospodarstw domowych:
ü  produkowanie dóbr i usług np. budowanie domu,
ü  nabywanie na rynku głównych dóbr konsumpcyjnych oraz przedmiotów wymagających przetworzenia i przygotowania do spożycia,
ü  pozyskiwanie dóbr konsumpcyjnych w inny sposób niż ich wytworzenie lub nabywanie, a szczególnie poprzez system świadczeń i ubezpieczeń społecznych np. usługi medyczne, darowizna.

40. Funkcja konsumpcyjna polega na procesach zaspokajania potrzeb, czyli zużywaniu określonych dóbr materialnych oraz usług w celu zaspokajania potrzeb jego członków. W ramach tej funkcji wyróżnić można dwa rodzaje zadań:
*      zadania sprzyjające rozwojowi fizycznemu członków gospodarstw tj. prawidłowe wyżywienie, warunki mieszkaniowe, wypoczynek oraz opieka socjalna,
*      zadania sprzyjające rozwojowi intelektualnemu członków gospodarstw domowych tj. prawidłowy proces wychowania, edukacji i podnoszenia kwalifikacji, czyli kształtowanie systemu wartości i rozwoju osobowości członków gospodarstwa domowego.

41. Cechami charakterystycznymi gospodarstw domowych są:
*      zdolność do podejmowania określonych decyzji (w tym decyzji ekonomicznych),
*      dążenie do uzyskania maksymalnej satysfakcji oraz zapewnienie członkom gospodarstwa domowego maksymalnej korzyści i nabywanych dóbr.


42. Podstawowe składniki dochodu gospodarstw domowych
*      wynagrodzenia za pracę,
*      przychody z prowadzonej działalności gospodarczej (praca na własny rachunek oraz prowadzenie gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie),
*      przychody z majątku trwałego (czynsze uzyskiwane z wynajmu lokali, dzierżawy posiadanych gruntów itp.)
*      dochody kapitałowe (odsetki, przychody z operacji finansowych),

*      transfery pieniężne zasilające budżety gospodarstw (takie jak emerytury i renty, świadczenia społeczne, stypendia itp.). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz